Dijital Pazarlama Teknikleri

0
685

Değerli okurlarım bu yazımda sizlerle dijital pazarlama tekniklerinden bahsediyor olacağım. 2016 yılının içerisindeyken, sizlere 2014 ve 2015 yılında gerçekleşen dijital pazarlama alanındaki gelişmelerden küçük bir anımsatma yapayım.

Türkiye’de mobil kullanımın özellikle 2014 yılının başlarında artmasıyla e-ticaret girişimlerinin bu yönde çalışmalarını hızla geliştirdiklerine tanık olduk ve durumu erken analiz eden e-ticaret girişimleri sitelerini responsive uyumlu hale getirerek müşterilerine daha iyi bir hizmet sunmaya devam ediyor. 2015 yılında akıllı telefon kullanmayan kişilerin sayısı oldukça az diyebilirim. Birçok kişi artık mobil cihazından internete yoğun şekilde girmekte ve yapılan alışverişlerin Mayıs 2015 itibari ile bilgisayar kullanıcılarını geçmiş durumdadır.

Bunun en büyük nedeni Google ‘ın 21 Nisan 2015 tarihinde tüm web sitelerinin mobil uyumluluk politikasını ortaya koyması ile e-ticaret firmaları bilgisayar kullanıcılarına yapmış olduğu reklamları mobil kullanıcılar üzerinde yoğunlaştırmıştır. Dijital alana hala tam anlamıyla giriş yapmamış olan firmalara birkaç öneride bulunarak şunları belirtebilirim.

dijital-pazarlama

Eğer yeni bir kuruluş iseniz yatırımlarınızı internet üzerinden yapılan reklamlara uygulayın, özellikle sosyal medya üzerinden reklamlarınıza yatırım yaparak küçük bir başlangıç yapabilirsiniz. Dijital pazarlama tekniklerine birçok unsur daha ekleyebilirim, sitenizin tasarımından, fiyat politikanıza, domain adresinize kadar birçok kural mevcuttur. Eğer amacınız bir marka oluşumu ise başlangıç yapmadan tamamen profesyonelce düşünmelisiniz. İlk işiniz orijinal bir kuruluş ismi kullanmalısınız ve müşterilerinize tamamen sorunsuz hizmet vermelisiniz. Özellikle sosyal medya üzerinden vereceğiniz desteğin önemi çok büyüktür. Müşteri ilişkilerinizi sosyal medya üzerinden sağlam tutmalısınız.

Yanıt Bırakın