Google Analytics Nedir ve Nasıl Kullanılır

0
866

Değerli okurlarım bu makalemde sizlerle Google Analytics’in ne olduğundan ve nasıl kullanıldığından bahsedeceğim. Öncelikle şunu belirtmeliyim ki internette gezindiğimiz sürece bazı araçlar tarafından izlendiğimizi ve adım adım takip edildiğimizi bilmenizi isterim. Bunlardan bir tanesi de hiç kuşkusuz ki Google Analytics’dir. Web sitesini ziyaret ettiğimiz dakikadan itibaren kimliğimizi ve nerelerde gezindiğimizi, nelere ilgi gösterdiğimizi, nereden geldiğimizi ve daha birçok veriyi bilmekte ve kayıt etmektedir.  Kısacası Analytics web sitemize gelen kullanıcı ile alakalı verileri bize sunan bir analiz aracı diyebiliriz.

google-analytics

Google Analytics Nasıl Kullanılır?

Analytics üzerinde sitenize gelen kullanıcıları takip edebilmeniz için kurulum gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Google Analytics’de oturum açtıktan ve web siteniz ile alakalı bilgileri girdikten sonra size verilen izleme kodunu web sitenizde izlemek istediğiniz sayfaların <body></body> etiketi aralığına ekleyebilirsiniz. Daha sonrasında anlık olarak sitenizi ziyaret eden kullanıcıları “Gerçek Zamanlı” sekmesinden kullanıcıların bulunduğu sayfalar, yerler, geldiği kaynaklar gibi birçok veriyi anlık takip edebilirsiniz. Analytics genel olarak “Gösterge tabloları, Kısayollar, Intelligence etkinlikleri, Gerçek zamanlı, Kitle, Edinme, Davranış ve Dönüşüm sekmesinden oluşmaktadır. Burada belirtmiş olduğum alanlardan birçok verilere ulaşabilirsiniz. Temel olarak ilk etapta incelemeniz gereken kaynak kısmı “Gerçek zamanlı ve Edinme>tüm trafik>kaynak/aracı” sekmelerini kullanabilirsiniz. Başlangıç olarak bu sekmeler işinizi görebilir. Ekstradan Kitleler sekmesinin altında yer alan verileri de inceleyebilirsiniz. Bu site kullanıcılarınızı daha yakından tanımak ve raporlamak için fayda sağlayacaktır.

Google Analytics kullanımı ile alakalı daha detaylı bilgileri diğer yazılarımda bulabilirsiniz. Bloğumu takip etmeye devam edin.

Yanıt Bırakın