Google Analytics Site İçi Aramayı Etkinleştirme

0
780

Değerli okurlarım bu yazımda sizlerle birçok kişi ve firmaların yaptığı, Google Analytics üzerinden site içerisinde yapılan aramaları takip edemediği bir durumdan bahsediyor olacağım. Birçok firma bu durumu umursamasa da büyük ölçekte ve gelişmek isteyen firmalar içinde bir o kadar önemli bir konudur.

Kısaca site içi aramaların özellikle e-ticaret firmalarına ne gibi katkısı olacağını anlatayım. Kullanıcı online sitenize girdiğinde, aklında olan veya daha önce reklamlarınızda görmüş olduğu veya almak istediği ürün veya modellerini site arama motorundan aratarak ulaşmayı deniyor. Site içi aramayı kurduğunuzda Analytics üzerinde hangi tarihlerde site içerisinde neler aranmış veya hangi kategorilerinize daha yoğun ilgi var bunu analiz etmenizde fayda sağlamaktadır. Bu raporları aylık düzenli bir şekilde satın alma ekibiniz ile paylaşarak doğru kategorilere hangi ürün veya modellerden alınması gerektiği hakkında bilgi edinmesini sağlayabilir.

Gelelim site içi aramanın nasıl kurulduğuna. Aslında kurulumu oldukça kolay sizlere ekran görüntüleri ile birlikte anlatmaya çalışacağım. İlk önce Analytics hesabınızda oturum açın daha sonra “Yönetici>Ayarları Görüntüle>Site Arama Ayarları>Site Arama İzlemesi” sekmesini kapalı ikonunu açık olarak değiştiriniz.

site-ici-arama

Daha sonra alt kısma “Sorgu Parametresi” diye bir alan ve kutucuk açılacaktır. Bu kutucuğa arama yaptığınız zaman http://www.omerabanoz.com/?s=Yeniden+Pazarlama bu şekilde bir URL’e sahip olacaksınız. Bu URL’in omerabanoz.com/’dan sonraki “?s=” alanında bulunan harfi bu kutucuğa yazarak işlemi tamamlamış oluyoruz ve ardından “Kaydet” butonuna basıyoruz. Bu işlemi yaptığınız tarihten itibaren sitenizde yapılan aramaları “Raporlama>Davranış>Site Arama” sekmesinin altında yer alan kısmından takip edebilirsiniz. Yeni yazılarım için beni sosyal medya kanallarımdan takip etmeyi unutmayınız. 🙂

Yanıt Bırakın