Google Tag Assistant ile Etiket Oluşturmak

5
1587

Değerli okurlarım bu yazımda sizlerle Google ’un dijital alanda yer alan kullanıcılarına sunmuş olduğu Tag Assistant ile nasıl etiket oluşturacağınızdan bahsediyor olacağım.

Kısaca sizlere Tag Assistant’ın ne olduğu hakkında bilgi aktaracak olursam; Blog veya e-ticaret sitesi yönetmektesiniz veya herhangi bir e-ticaret sitesinin danışmanlığını yapıyorsunuz. IT ( yazılım ekibi) ile sıkıntı yaşıyor olabilirsiniz veya yazılım ekibini yormak istemiyorsunuz. Bu durumda siteye tag assistant tarafından verilen kodu <body></body> kodu arasına yapıştırdıktan sonra site üzerinde dilediğiniz hesapların etiketini oluşturabilirsiniz. tagmanager.google.com bağlantısından assistant yönetim paneline girerek kaydınızı tamamlıyorsunuz. Kayıt işleminden sonra gelelim Tag Assistant üzerinden siteye etiket oluşturup otomatik olarak eklemeye, işlemler sırası ile aşağıdaki gibidir.

1-) Sol taraftan “Etiketler” bölümüne tıklıyoruz ve karşımıza gelen ekranda “Yeni” butonunu kullanarak devam ediyoruz.

google-tag-asistant

2-) Bu adımda etiket oluşturmak istediğiniz kanalı seçiyorsunuz. Ben burada “Google Adwords” seçerek devam ettim.

google-tag-asistan-adim-2

3-) Bu aşamada etiket türü olarak “Yeniden Pazarlama” bölümünü seçiyoruz.

google-tag-asistant-yeniden-pazarlama

4-) Bu esnada etiket kısmını yapılandırmanız gerekiyor. Daha önce “Adwords” hesabınızın “Paylaşılan Kitaplık” bölümü, “Hedef Kitle” alanında oluşturduğunuz “Yeniden Pazarlama” kodunda bulunan İD alanındaki numarayı “Dönüşüm Kimliği” alanına yazarak devam ediyorsunuz.

google-tag-asistant-remarketing

5-) Yapılandırma alanında son aşama olarak kodun tüm sayfalara eklenmesini istiyorum. “Tüm Sayfalar” seçeneğini seçerek “Etiketi Oluştur” diyerek devam ediyoruz.

google-tag-asistant-etiket-olusturma

6-) Bu aşamada sadece yapmanız gereken sağ üst köşedeki “Yayınla” butonuna tıklayarak kodun otomatik olarak tüm sayfalara eklenmesini sağlamaktır.

google-tag-asistant-yayinla

Şimdi kodun nasıl çalıştığına bir göz atalım.

google-tag-asistant-kod-calistirma

Kendi sitemden örnek olarak “Tag Assistant” uygulamasını “Google Chrome” tarayıcısına kurarak sitede bulunan eklentileri görebilmektesiniz. Konu hakkında takıldığınız nokta olursa iletişim sayfasından bana ulaşabilirsiniz.

Yazıyı Paylaş:
Sonraki İçerikGoogle Adwords Nedir?

5 YORUMLAR

Yanıt Bırakın