SEO Nedir?

0
714

Değerli okurlarım SEO, Google tarafında organik kısım diye adlandırmış olduğumuz search engine optimization Türkçe anlamı ise arama motoru optimizasyonuna diyebiliriz.

Konuyu daha detaylandırmak gerekirse internet artık hayatımızın büyük bir parçası ve aklımıza gelen her durumu arama motoruna soruyoruz. Aradığımız terim eğer bir ürün ise karşımıza ilk dört sırada Google AdWords reklamları çıkacaktır. Bu dört sonuçtan sonrası ise SEO tarafında kendini kanıtlamış ve organik tarafta Google’ın istediği şartları uygulamış web sitelerini görebiliriz. Bu alanda ön sıraya çıkmak ve insanların sitenizi yoğun bir şekilde ziyaret etmesini sağlamak kolay olmuyor. Peki, web sitemizi ön sıraya nasıl çıkartabiliriz? Google’ın bizden istediği şartlar nelerdir? Gibi soruların aklınıza takıldığını görüyorum. Kısaca bu soruların yanıtlarını da sizlerle paylaşmak istiyorum.

Web sitemizi organik aramalarda ön sıraya nasıl çıkartabiliriz?

Sorumuzun cevabını şu şekilde tanımlamak isterim. Google SEO, içten başlar, dışta sonlanır. Cümlemi biraz daha açmak gerekirse, Google amcamızın bizden ilk şartı organik aramalara çıkmadan önce web sitemizin iç mimarisini özenle düzenlemeniz gerekiyor. Peki, bu mimariler nelerdir?

İç optimizasyon diye tanımladığımız unsurların içerisinde web sitemizin kullanıcı deneyimin oldukça kolay ve her cihaza uygun olması gerekiyor. Kısacası kullanıcının aradığını sıkılmadan ve kısa sürede ulaşmasını sağlayacak bir tasarıma ve yapıya uygun olması gerekiyor. Kullanıcı deneyimine uygun temel şart olarak gördüğüm web sitenizin mobil cihaza uygunluğu çok önemli olduğunu vurgulamak istiyorum.  İç optimizasyon tarafında diğer bir konu ise web sitenizin, kategorilerinizin ve diğer tüm sayfalarınızın Title (başlık) ve Description (açıklama) alanlarının düzgün bir şekilde yapılandırılmasıdır.

Title (başlık) alanı organik aramalarda en önemli unsurlardan birisi diyebilirim. Kullanıcı arama yaptığında başlık kısmında kullanıcıyı harekete geçirici kısa ve net bir mesaj vermeniz gerekiyor. Kullanıcının ilk gözüne çarpan alanlardan bir tanesi bu alandır. Bu alanın 60 karakteri geçmeden yönlendireceğiniz sayfanızın başlığını net bir şekilde belirtmeniz gerekiyor.

Description (açıklama) alanı ise 160 karakteri geçmeden sayfanızın içerisinde yer alan bilgileri doğru bir şekilde kullanıcıya açıklama bilgisinde belirtmeniz gerekiyor. Açıklama kısmında yine call to action (harekete geçirici mesaj) olarak tanımladığımız metni oluşturmanız gerekiyor. Bu unsurları tamamladıktan sonra web sitenizin iç kısmında yer alması gereken bazı temel unsurları oluşturmuş bulunuyorsunuz.

Diğer unsurlar ise sitenize eklediğiniz görsellerin boyutları, ölçüleri, açıklamaları ve uzantılarının çok önemli olduğunu yine vurgulamak isterim. Çünkü sitenizin açılış hızı yine SEO tarafında önemli bir konu, kullanıcı bağlantıya tıkladığında o sayfa ne kadar hızlı açılır ise kullanıcı deneyiminize ve organik tarafınıza artı (+) bir puan olarak tanımlayabiliriz. Temel olarak ön planda tutabileceğimiz konular olarak bunları önererek daha fazlası için bir sonraki yazılarımda sizlere bilgiler aktarıyor olacağım. Sırada dış optimizasyon kısmından kısaca bahsetmek istiyorum.

İç ve Dış Optimizasyon

Dış optimizasyon kısmında dikkat etmeniz gereken en önemli alan Backlink, yani dış bağlantılardır. Bu bağlantılar farklı sitelerden aldığınız bağlantılardır. Burada dikkat etmeniz husus bağlantı aldığınız web sitesinin sizin alan veya sektörünüz ile aynı olması gerekiyor. Aynı sektörde yer almanız Google için önemli bir konu ve size bu konuda oldukça fazla katkı sağlayacaktır. Sektörünüz ile alakalı olmayan bağlantılar aldığınızda sitenin neye hizmet verdiğini takip etmeniz kolay olmayabilir ve sitenin Google’daki ömrünü bilemezsiniz. Bu tarz bağlantıları almanızı tavsiye etmiyorum. Bu tarz bağlantılar geldiğinde Nofollow olarak bu bağlantıları belirleyerek Google’a bildirebilirsiniz.

Konuyu genel olarak toparlamak gerekirse arama motoru optimizasyonundan bahsettik, iç ve dış optimizasyondan bahsettik. Google için önemli faktörler nelerdir bunlardan bahsettik ve konumuzu burada sonlandırıyorum. Diğer yazılarımda görüşmek dileğiyle beni takip etmeye devam ediniz.

Yanıt Bırakın