Seo Nedir? Nasıl Yapılır?

Değerli okurlar, eğer Google’da “SEO nedir” diye aratıyor ve sadece kelimenin tanımını öğrenmek istiyorsanız kısacası İngilizce terimi (Search Engine Optimization) Türkçe terim olarak ise “arama motoru optimizasyonu” olarak sizlere adlandırabilirim. Ama SEO hakkında çok daha detaylı içerik ve bilgiye hakim olmak istiyorsanız makaleyi okumaya devam edebilirsiniz.

Bu konuda öğrenebileceğiniz birçok kriter, web sitenizin Google’da olan konumunu etkileyeceğini ve hızla web sitenizi üst sıralara taşıyabileceğini söyleyebiliriz. Öncelikle yapmanız gereken unsurlar arasında web site mimarinizi iyi kodlamaktır. Yazılım sürecinin arama motorlarının istediği kriterlerde kodlanması, UX ve UI tasarımlarının doğru şekilde hazırlanıp site mimarisine yerleştirilmesinin ardından kullanıcı deneyimi, site ve sayfaların hızının artırılması site içi SEO’nun büyük bir bölümünü tamamlamış olarak nitelendirebiliriz.

Peki, buraya kadar web sitenin içyapısını hazırladık, sizce yeterli mi diye sorar gibisiniz? Cevabım hayır olacak sebebi ise henüz içyapı tamamlanmış değil. Google’ın bizden istediği birçok kriter daha mevcut. O zaman makaleyi okumaya devam edelim çünkü çok daha değerli bilgiler aşağıda yer alıyor.

Örneğin; bir e-ticaret alt yapısı kurdunuz yukarıda belirttiğimiz gibi güzel bir tasarım tamda kullanıcı deneyimi için harika oluşturulmuş hızlı bir yapınız mevcut siteye trafikte akıyor ama organik olarak yükselme sağlayamıyorsunuz. Eğer böyle bir durum yaşıyorsanız sitenizin içyapısı ile alakalı bazı durumları tekrardan gözden geçirip daha sonra dış kaynaklardan aldığınız bağlantıları da kontrol etmenizi tavsiye ederim.

İyide hocam içyapıda başka nelere dikkat etmeliyim? Sorusu kafanızda belirir gibi, telaşlanmayın aşağıdaki bilgiler size çok faydalı gelecek.

  • Öncelikle ana sayfa banner tasarımları, renk uyumları, kampanya kurgularınız yeterli mi? İyi de hocam bunların SEO ile ne alakası var diyeceksiniz. Çok alakası var yukarıda kullanıcı deneyiminden bahsettik. Kullanıcı deneyimi sadece web sitenin kodlaması ya da taslak yapısı ile bitmiyor. E-ticarette müşteriniz siteyi ziyaret ettiği saniyeden itibaren Google botları kullanıcıyı izlemeye başlıyor. Kullanıcı hangi kategorilere, görsellere, tasarımlara ilgi gösteriyor veya göstermiyor. Bunlar çok önemli kriterler çünkü kullanıcı sitenizi hemen terk ediyor ve rakibinize gidip satın alma işlemini orada tamamlıyorsa rakibiniz sizden 1-0 önde oluyor. Kullanıcı deneyimini önemi burada bu nedenle çok önemli. Bu nedenle sıradan tasarımlardan, karışık ve yazıya boğulmuş tasarımlardan kaçının. Tercihleriniz tamamen sade tasarımlardan yana olmalı.
  • Tasarım sürecini tamamladıysak gelelim içyapıda yapmanız gereken bir diğer konuya. Görsel boyutlarının sayfanızın performansı açısından ne kadar önemli olduğunu biliyor muydunuz? Bilenler illaki vardır ama buda bir kriter, çünkü bir e-ticaret sistemine yeri geliyor binlerce ürün girişi yapılabiliyor ve her ürünün en kötü 4 adet çekimi var sunucunuza gereğinden fazla yük biniyor. Burada sizlere CDN sistemini tavsiye edebilirim dış kaynak sunucuya eklediğiniz görsellerin hem boyutu siteniz için sorun olmayacak hem de sitenizin hızını etkilemeyecektir. Eğer bütçeniz buna yetmiyor ise mutlaka yüklediğiniz görsellerin boyutlarını KB. Cinsinden kontrolünü sağlayın ve sunucunuzu gereğinden fazla yormamaya dikkat edin.
  • Gelelim diğer bir konuya, sitenizin h1, h2, h3, etiket kullanımlarının olup olmadığına, canonical URL’lerin olup olmadığına dikkat edin. Bu konuyu diğer makalelerimde detaylı olarak belirteceğim diğer içeriklere göz atmadan çıkmayın.
  • En bilinen diğer konu ise title (başlık), description (açıklama) ve URL yapınızın sade, anlaşılır, anahtar kelime içeren unsurların buralarda bulundurulması. Bu size arama sonuçlarında en çok lazım olacak bir kriterdir diyebilirim.
  • Kategori ve içeriklerinizin, kısacası sayfalarınızın koda göre yazı oranlarını kontrol etmenizde fayda var. Mutlaka içeriğini sadece görselde ibaret olmamalı. Bilgilendirici, açıklayıcı ve yönlendirici bilgilere de yer vermeniz gerekiyor. Mutlaka ürün eklediyseniz açıklamalarını girmeniz satın alma sürecine katkı sağlarken Google arama sonuçlarında uzun kuyruklu aramalarda size katkı sağlayabileceğini unutmayın.

Daha fazla içyapı konusunda bilgilere 2019 yılında SEO’da neler değişti başlıklı içeriğimde paylaşacağım. Konuyu çok uzatmadan birazda dış yapı ve Google algoritmalarından bahsetmek istiyorum. Bu yazı gerçekten size başlangıç seviyesinden orta seviyeye kadar rehber olacağını düşünüyorum. Umarım sizin içinde faydalı bir içerik olmuştur.

Gelelim dış yapı için neler yapabileceğinize, site içeriği ne kadar önemli ise dışardan sitenize sağlanan kaynaklarda oldukça önemlidir. Birçok sitenin backlink yapısını incelediğimde (.org .net veya .gov) sitelerinden bağlantı aldıklarını görüyorum fayda sağlıyor mu sorusu burada meçhul diyebilirim. Faydası illaki olacak ama sağlam bir dış yapı kurgulamak istiyorsanız mutlaka kendi sektörünüzden bağlantı almaya özen gösterin. Sizlere tavsiyem gerçekten vaktiniz varsa ve güzel içerikler oluşturabiliyorsanız kendi yapınızı kendiniz oluşturun. Oluşturduğunuz yapıda ne kadar çok kullanıcıya ulaşır ve sitenizi arka planda desteklerseniz Google sizi daha çok sevecektir. Popüler bir site olmaya başladığınız zamanda zaten kullanıcılar sizi sağda solda konuşacak ve tavsiye edecektir. Bir anda beklediğinizden daha fazla organik yükselme gerçekleştiğini sizlerde görmüş olacaksınız.

Sitenizi dış yapıdan sadece bloglardan, forum sitelerinden veya diğer sitelerden desteklemeyin mutlaka sosyal medya paylaşımları ile aktif bir şekilde arka planda sağlıklı link yapısı kurgulamanız size fayda sağlayacaktır. Arka planda yapılan çalışmaları sakın küçümsemeyin. Normal ana sitenizi nasıl özenle büyütüyorsanız arka planda oluşturduğunuz backlink ağındaki sitelerinizi de özenle aktif şekilde kullanın. Google algoritma güncellemeleri ile artık her şeyi anlık olarak takip ediyor. Sahte hesaplar (fake) üzerinden bu gibi çalışmaları yapmamanızı öneririm. Çünkü Google ne kadar güncel olduğunuzu ve aktif olarak hesabı kullandığınızı analiz edebiliyor. Aktif olmayan ve değerli bilgiler vermeyen sitelerin ve profillerin size bağlantı sağlaması sizi üst sıralara taşımayacaktır. Ne kadar güncellik ve değerli bilgiler sunarsanız o kadar değerli olursunuz. Seo stratejileri hakkında daha ileri düzey bilgilere sahip olmak istiyorsanız beni takip etmeyi unutmayın. Diğer içeriklerimde görüşmek dileğiyle. J